Видобуток бурштину та рекультивація земель на Рівненщині

рекультивація земель

Найбільша незалежна медіакомпанія України опублікувала аналітичний матеріал про видобуток бурштину та рекультивацію земель в Рівненській області.

Основою матеріалу стала інформація про роботу AmberTrade (ТОВ «Центр «Сонячне Ремесло»), яку надав наш операційний директор Андрій Пєтухов.

Також «Суспільне» розповіло, як нещодавно команда AmberTrade разом з головою Рівненської ОВА Віталієм Ковалем та представниками місцевих адміністрацій провела заліснення ділянки площею 17 гектарів, на якій раніше проводився видобуток бурштину.

Крім того, завідувачка кафедри агрохімії, ґрунтознавства та землеробства Національного університету водного господарства та природокористування Тетяна Колесник розповіла у марафоні Суспільне. Спротив, як правильно робити рекультивацію та який термін відновлення ґрунту на пошкоджених ділянках.

 

Підприємство та рекультивація

У користуванні підприємства ТОВ «Центр «Сонячне ремесло» перебуває ділянка площею 84 гектарів. Воно отримало ліцензію на легальний видобуток «сонячного каміння» карʼєрним способом. За інформацією начальника Рівненської ОВА Віталія Коваля, за 2022 рік підприємство видобуло майже 9 тонн бурштину – це найбільший показник легального видобутку серед областей України.

Спецдозвіл на видобуток бурштину підприємство отримало у 2009 році. Йдеться про територію у 84 га, а запасів бурштину буде достатньо для продовження видобутку до кінця 2025 року:

«Компанія здійснює промисловий видобуток з 2014 року і працює по сьогодні. Відновлення земель — це не лише обов’язок бізнесу з точки зору законодавства, а й питання нашої соціальної відповідальності перед громадою і перед самим собою. За нашим проєктом, ми висаджуємо сосну і березу. На один гектар відпрацьованої території — десять тисяч сіянців сосни і берези».

Кожна компанія перед отриманням земельної ділянки повинна розробити проєкт землевідведення, в тому числі — рекультивації ділянки:

«Усі відпрацьовані ділянки ми повинні рекультивувати. На першому етапі рекультивації за допомогою екскаватора і бульдозера вирівнюється площа, потім цю територію проробляє тракторна техніка. Останній етап — ми заключили з Рафалівським лісгоспом договір і вони безпосередньо висаджували сосну та березу на нашій ділянці. Ми рекультивуємо ділянку у міру відпрацювання родовища. В 2021 році ми провели рекультивацію ділянки у 18 га, де посадили 180 тисяч сіянців. Зараз бачимо, прижилося близько 98% сіянців на нашій території. Що саме висаджувати, нам у проєкті розробляв Рівненський інститут землеустрою».

 

Результати рекультивації

«В широкому розумінні рекультивація — це відновлення продуктивності земель. Рекультивувати землі ми можемо в тому ж напрямку, в якому вони використовувалися, до прикладу — лісо- чи сільськогосподарський напрямки. Рекультивація завершується тоді, коли землі набули тієї продуктивності, яку вони мали до порушення. Якщо це землі лісогосподарського призначення, то етап рекультивації завершується тоді, коли є зелені насадження», — пояснює завідувачка кафедри агрохімії, ґрунтознавства та землеробства НУВГП Тетяна Колесник.

Ask a Question

Зателефонуйте нам або заповніть форму нижче і ми зв'яжемося з вами. Ми прагнемо відповідати на всі запити протягом 24 годин у робочі дні.